Hall of Fame

Wellingtonians enjoy considerable success both on a team level and also individually across a huge range of sports.

Calendar of Availability 2021
Availability Non-Residential Residential Weddings
Feb 17 arrow 21
available available
Mar 27 arrow 31

Apr 01 arrow 18
available available available
May 02 arrow 03
available available
May 31

Jun 01 arrow 06
available available
Jul 03 arrow 31

Aug 01 arrow 23
available available
Oct 03
available available
Oct 17 arrow 31
available available available
Nov 27 arrow 28
available available
Dec 12 arrow 20
available available

Team Achievements

  • Shooting Ashburton Shield Winners 2017 & 2016
  • U15 Boys Rugby National Champions NatWest Cup 2017 & Runners-up 2016
  • U15 Boys Cricket National T20 Finalists 2017
  • U16 Girls Hockey National Champions (11-a-side) 2017
  • U14 Girls Hockey National Champions (11 and 6-a-side) 2016
  • U16 Boys Rugby Rosslyn Park Sevens Champions 2017
  • 1st XV Boys Rugby Daily Mail Trophy Winners 2016, 2015 & 2014
  • U14 Boys Hockey County Champions 2016 & 2017
  • U18 Girls Rugby Reigate Grammar School Sevens Champions 2017
  • Old Wellingtonians Cricketer Cup Champions 2017
  • Unbeaten Girls Football XI 2016
  • U15 Boys Cricket Lords Taverners regional finalists 2016
  • U14 Boys Cricket County Champions 2016 & 2015
  • Independent Schools Golf Association National Champions 2016 & 2015
  • Boys Squash National Trophy winners 2015 & semi-finalists 2017
  • Chess 4th place in National Finals 2016
  • 1st XI Boys Cricket Cowdrey Cup Winners & National Twenty20 semi-finalists 2015
  • Overall Girls Hockey Super League Champions – Independent Schools Hockey League (ISHL) 2015
  • 1st XI, U15B, U15C, U14A, U14B, U14C all ISHL Girls Hockey Champions (South) 2015
  • 1st VII Boys Rugby Rosslyn Park Champions 2015 and unbeaten in seven tournaments
  • U14 Girls Netball County Champions 2015, U16 & U19 County Runners Up
  • U14 Girls Netball County & Regional Champions 2014, 3rd place in Nationals
  • U19 Girls Netball County & Regional Champions 2014, 5th place in Nationals

Individual National Honours

Current Pupils

  • Lauren Gooding – U16 Girls Singles Rackets national champion 2017
  • Raghuv Kanwar & Freddie Bristowe – U15 Boys Doubles Rackets national champions 2017
  • Josh Basham & Ben Loader – England U18 rugby 2017
  • Rory McMichael – Scotland U18 rugby 2017
  • Dylan Moss – Wales U18 & Wales U19 2017
  • Sam Spink – England U17 & U18 rugby 2017
  • Jack Reid & Will Sinfield – England U16 rugby 2017
  • Finn Livingstone-Learmonth – Scotland U16 rugby 2017
  • Kabir Sodhi & Jhatha Subramanyan – Hong Kong U19 and Men’s cricket squad 2017 & 2016
  • Alex Shoff – USA U19 cricket captain 2015
  • Lauren Gooding & Issie Thorneycroft – U16 Girls Doubles Rackets national champions 2016
  • Freddie Bristowe – U15 Boys Singles Rackets national champion 2016,  US Real Tennis U15 Open Champion 2016 & 2017, French Junior Open Real Tennis Champion 2017
  • Darcy Bourne – England U16 hockey 2017 & 2016
  • Kitty Baccanello – England U16 hockey 2017
  • Harriet Allsebrook and Martha Lewis – England U18 golf 2016
  • Georgia Valentine – England U15 cricket Women’s Development Programme 2015
  • Georgia Valentine – England U18 football squad 2016
  • Mia McCreesh – England U18 Independent Schools Football Association 2016
  • Millie Hockenhull, Georgie Murrin, Frank Turley – GB Tentpegging 2016
  • Rosie Hewinson – Team GB junior gymnastics 2016
  • George Oakland, James Hollingdale – UK cadet rifle team 2016
  • Vladimir Minko – International Chess Master 2016
  • Tara Sallaba – England Fencing (Foil) 2016

Recent Leavers

  • Tom Curran (OW) – Surrey CCC and England Lions 2016, England One-Day Squad 2017
  • Sam Curran (OW) – England U19, Surrey CCC and England Lions 2016
  • Ben Loader, Rory Brand (OW), Tom Parton (OW), Matt Williams (OW) – England U18 rugby 2016
  • Daniel List (OW) – Australia U18 golf 2016
  • Tom Orpen-Smellie, Jason Pepera-Hibbert (both OWs) – Athelings (British cadet rifle team) 2016
  • Will Wilson (OW) – England rugby 7s World Youth Games and Oxford Blue 2015 & 2016
  • Mia Selman, Matt Bailey (OW), Sasha Bailey (OW), Courtney Brick (OW) – GB U20 triathlon 2015
  • Kelly Brick, Mike Bamber (OW) – GB aquathlon 2015
  • Morgan Lake (OW) – World Junior High Jump & Heptathlon champion 2015
  • Edoardo Liparelli (OW) – Italy U18 golf 2015
  • Ryan Lumsden (OW) – Scotland U18 golf 2015
  • Jack Ingall, Isaac Curtis-Harris (both OWs) – England U17 rugby 2015